Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata

In jos 
+3
ChocoღGirl
Karla
CrazyForYourLove
7 participanți
AutorMesaj
CrazyForYourLove
V.I.P. GiRl`;x
V.I.P. GiRl`;x
CrazyForYourLove


Sagetator
Numarul mesajelor : 1118
Varsta : 28
Localizare : Dream Town
Joburi/Distractii : dans sportiv
MoOd : Crazy

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeDum Sept 06, 2009 6:11 pm

Intensitate, mister, frica, senzualitate, deprimare, moarte, mare, intuneric, sobrietate, enigma, doliu, odihna, refugiu, carbune, galben, nimic... Sunt doar cateva dintre cuvintele asociate cu negrul, care le vin prima data in minte celor pe care i-am intrebat. O prima dovada ca negrul este o alegere vestimentara controversata, cu semnificatii multiple, deseori contrare.

Negrul te face mai slaba... uneori

Sa facem o scurta trecere in revista a motivelor pentru care negrul este o (non)culoare (ne)potrivita pentru vestimentatie. Incep prin a spune ca am stat de vorba cu multe fete care aleg negrul pentru ca le face mai slabe, iar interesul pentru o silueta supla este o preocupare comuna.
Explicatia este ca ascunde formele si mascheaza dimensiunile. Vestea rea este ca nu face minuni si, de la o anumita greutate incolo, risca sa va arate ca pe niste gauri negre de acces spre alta dimensiune (cum sper, totusi, sa vad numai in filme).

Mereu la moda

Se spune ca negrul este mereu la moda, intrucat e clasic si sofisticat, iar o tinuta neagra nu da niciodata gres. Meritul apartine, in mare parte, rochiilor de seara, care au fost intotdeauna in topul preferintelor femeilor, mai ales la evenimente. Aceasta nuanta scoate frumos in evidenta pielea, parul si ochii deschisi la culoare. "Port maieuri si tricouri negre, pentru ca ma avantajeaza la ten, par, ochi si arata oarecum rock'n'roll, dar si elegant (cele simple) si se potrivesc foarte bine cu jeansi", mi-a spus o prietena careia ii cerusem opinia. Totusi, uneori nu strica o schimbare, spun altii, caci, prin faptul ca denota absenta culorii, negrul e tern.

Pe de alta parte, neutralitatea acestei nuante o face sa fie usor de asortat la orice si sa nu anuleze din efectul altor culori. "Negrul merge la orice. Scapi de multe batai de cap cu el. Chiar daca ai pantaloni sau rochie, tot e grozav. E cea mai comoda alegere", mi s-a mai spus. Negrul da senzatia de simplu, nu distrage atentia, e discret, lucru ce poate fi luat drept o calitate, de catre multe femei. In multe culturi, se considera ca transmite seriozitate, forta, autoritate, cum se intampla spre exemplu la japonezi, in cazul centurii negre de la artele martiale. Prin extrapolare, negrul ajunge sa aiba aceeasi semnificatie. La polul opus s-ar situa hainele calugarilor si ale calugaritelor, care sugereaza supunere (in fata Divinitatii) si reflectie spirituala.

Doliul difera de la o cultura la alta

Multi coreleaza negrul cu doliul si, implicit, cu durerea, depresia, tristetea. Trebuie mentionat insa ca aceasta este o expresie a culturii, si nu un absolutism. Exista culturi in care albul marcheaza pierderea cuiva drag, spre exemplu. Mai mult, multe persoane aleg sa nu tina deloc doliu prin vestimentatie. "Nu sunt de acord cu cei care asociaza negrul cu doliul. Doliul se tine in suflet, nu e o chestiune de tinuta", am auzit spunandu-se frecvent.

"Rock-ul este negru"

Alte fete isi motiveaza alegerea prin faptul ca aceasta nuanta poate fi afiliata unei anumite orientari muzicale si le reflecta gusturile. "Purtam in trecut tricouri negre cu logo-uri ale trupelor, blugi negri, pantaloni de piele, pentru ca le asociam cu rock-ul, cu "metal", "power metal", "death metal". Acum mi-a trecut. Ascult aceeasi muzica, dar negrul il port pentru eleganta si pentru aspect", mi s-a spus.

Pentru altii, negrul sugereaza profunzime, mister, forte oculte, uneori chiar malefice - daca ne gandim la magia neagra. Exista voci care sustin ca oamenii introvertiti si ascunsi prefera aceasta nuanta. "Port negru pentru ca arat ca un copil mic si mi se pare ca ma maturizeaza", mi-a dezvaluit o alta prietena.

In noianul de controverse, un lucru este insa, cert: negrul nu reflecta lumina ci, dimpotriva, o atrage, ceea ce il face contraindicat in zilele calduroase.
Sus In jos
http://yoursuletzultau.hi5.com
Karla
Mini GiRl` ;x
Mini GiRl` ;x
Karla


Berbec
Numarul mesajelor : 339
Varsta : 27
Localizare : la birou
Joburi/Distractii : multe si nici unu
MoOd : happy

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeDum Sept 06, 2009 6:59 pm

pai eu una daca nu am un pic de negru pe mine nu ma simt bine
Sus In jos
ChocoღGirl
Admin` ;x
Admin` ;x
ChocoღGirl


Balanta
Numarul mesajelor : 699
Varsta : 28
Localizare : Pe Scaun
Joburi/Distractii : Afara cu Prietenii..ComPul..
MoOd : Provoktoare` ;x

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeDum Sept 06, 2009 7:12 pm

uhm...eu nu prea port negru...doar la iegari...cand merg la antre....sau helanci...sau cand trebuie sa prt negru
Sus In jos
https://thebestgirls.forumgratuit.ro
✖ †Eat me♥Drink me™✖bibs
IncEpe Sa Ii PlaCa` ;x
IncEpe Sa Ii PlaCa` ;x
✖ †Eat me♥Drink me™✖bibs


Capricorn
Numarul mesajelor : 777
Varsta : 31
Localizare : in cur pe stng. /:)
Joburi/Distractii : listening to music \m/

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeDum Sept 06, 2009 7:18 pm

mie cel mai bine imi sta in negru sau in alb heeey
Sus In jos
http://byancutzy.hi5.com
ChocoღGirl
Admin` ;x
Admin` ;x
ChocoღGirl


Balanta
Numarul mesajelor : 699
Varsta : 28
Localizare : Pe Scaun
Joburi/Distractii : Afara cu Prietenii..ComPul..
MoOd : Provoktoare` ;x

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeDum Sept 06, 2009 7:21 pm

si mie imi sta bine in alb....
Sus In jos
https://thebestgirls.forumgratuit.ro
Aethen
StarTed GiRl` ;x
StarTed GiRl` ;x
Aethen


Berbec
Numarul mesajelor : 124
Varsta : 29
Localizare : Everywhere

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeLun Sept 07, 2009 4:50 pm

negru rullezzzzzz,si imi sta bine www
Sus In jos
Karla
Mini GiRl` ;x
Mini GiRl` ;x
Karla


Berbec
Numarul mesajelor : 339
Varsta : 27
Localizare : la birou
Joburi/Distractii : multe si nici unu
MoOd : happy

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeMar Sept 08, 2009 3:35 am

mie sincer imi place foarte mult negru
Sus In jos
candy girl
StarTed GiRl` ;x
StarTed GiRl` ;x
candy girl


Capricorn
Numarul mesajelor : 42
Varsta : 28
Localizare : Arad
Joburi/Distractii : -
MoOd : in love

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeMar Sept 08, 2009 4:22 am

eu mai port negru dar destul de rar....ma simt bine in negru dar nu exagerat ca sa port in fiecare zi.
Sus In jos
http://www.world-girls.forumz.ro
ChocoღGirl
Admin` ;x
Admin` ;x
ChocoღGirl


Balanta
Numarul mesajelor : 699
Varsta : 28
Localizare : Pe Scaun
Joburi/Distractii : Afara cu Prietenii..ComPul..
MoOd : Provoktoare` ;x

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeMar Sept 08, 2009 4:48 am

moama...daca e vara si am negru ma sufooc
Sus In jos
https://thebestgirls.forumgratuit.ro
✖ †Eat me♥Drink me™✖bibs
IncEpe Sa Ii PlaCa` ;x
IncEpe Sa Ii PlaCa` ;x
✖ †Eat me♥Drink me™✖bibs


Capricorn
Numarul mesajelor : 777
Varsta : 31
Localizare : in cur pe stng. /:)
Joburi/Distractii : listening to music \m/

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeMar Sept 08, 2009 4:49 am

ii toamna :| chhhh
Sus In jos
http://byancutzy.hi5.com
candy girl
StarTed GiRl` ;x
StarTed GiRl` ;x
candy girl


Capricorn
Numarul mesajelor : 42
Varsta : 28
Localizare : Arad
Joburi/Distractii : -
MoOd : in love

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeMar Sept 08, 2009 5:50 am

stiu...dar totusi eu tot port negru nu cont ca ii vara,iarna sau toamna....
Sus In jos
http://www.world-girls.forumz.ro
Mabix
Admin` ;x
Admin` ;x
Mabix


Scorpion
Numarul mesajelor : 851
Varsta : 27
Localizare : Langa Tine :)))
MoOd : hMM... Fericita ...

[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitimeVin Sept 25, 2009 1:03 am

eo port mereu negru pe mene .... chiar si la boxeri
Sus In jos
Continut sponsorizat





[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Empty
MesajSubiect: Re: [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata   [Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata Icon_minitime

Sus In jos
 
[Info] Negrul, pentru o vestimentatie controversata
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» [Info]Cum sa porti corect nuantele de alb in vestimentatie
» Note pentru vestimentatie
» [Info]Balerinii
» [Info]Palariile
» [Info]Jachetele

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Fashion :: Fashion-
Mergi direct la: